СЕМІНАРІЯ REDEMPTORIS MATER В УЖГОРОДІ
Семінарія “Redemptoris Mater” в Ужгороді повстає у 2013 році з волі пастиря Мукачівської Єпархії, єпископа Мілана Шашіка(† 14.07.2020), у відповідь на нагальну потребу євангелізації, не тільки власної єпархії, але й цілої Церкви.
У листопаді 2006 року екіпа відповідальних за Неокатехуменальну Дорогу в Україні, до якої в той час входили Мар’ян Мачеєвскі, о. Раймунд Пупковскі, Марія Трафна і Мойсес Марін Перес, знаходиться в Ужгороді, щоб закінчити катехези, які приведуть до формування двох спільнот в кафедральному соборі в Ужгороді. За їх посередництвом владика Мілан звертається до ініціаторів Неокатехуменальної Дороги з проханням про допомогу в створенні міжнародної єпархіальної місіонерської семінарії візантійського обряду. Але час ще не прийшов, і доводиться чекати.
Семінарія постає 21 вересня 2013 року у Порто-Сан-Джорджо. Ця дата є для нас дуже значуща: в той самий день повернувся до дому Отця Мар’ян Мачеєвскі, перший мандрівний катехист, який відкрив Неокатехуменальну Дорогу в Україні та в інших країнах Східної Європи. В результаті ця семінарія є сотою серед усіх семінарій Redemptoris Mater.
Кількома днями пізніше до столиці Закарпаття прибуває перше гроно студентів, яке складається з шести семінаристів, котрі починають вивчати українську мову і навчаються в Богословській Академії. Перші два роки вони живуть по двоє, прийняті місцевими родинами, які дають у диспозицію свої житла. Відповідальними за семінарію є місцеві отці капуцини.
У вересні 2015 року оголошується номінація о. Франческо Андольфатто на посаду ректора семінарії, - італіця з духовенства Варшавської Архідієцезії. З його прибуттям починається життя у спільноті семінаристів в Єпископській Резиденції. В кінці цього того ж року перші чотири семінаристи приймають нижчі чини лектора, кантора і свічконосця у візантійському обряді.
У жовтні 2016 року уділяється чин піддияконату двом старшим семінаристам, які через місяць отримують від єпископа дияконські свячення.
Згодом спільнота форматорів і семінаристів збагачується подружньою парою і двома сестрами в місії, які допомагають нам в повсякденному житті «від кухні до пральні», від прибирання приміщень, в яких ми живемо, до дрібних технічних робот. Крім того вони розділяють з нами всі години спільної молитви і харчування, формуючи таким чином єдине тіло, яке спільно крокує.
Незабутнім для святкування 30-річчя відновлення Греко-католицької Церкви в Україні після радянських переслідувань було Єпархіальне паломництво до Риму у грудні 2019 року. Досвід цього шляху віри завершився зустріччю зі Святішим Отцем Франциском, а також службою подяки в базиліці Св. Петра.
Окрім нашої семінарії на зустрічі були присутні також форматори і семінаристи з єпархіальної семінарії «Трьох святителів»(«Трьох святих ієрархів») міста Ужгорода та багато священиків і близько тисячі вірних, котрі спеціально прибули із Закарпаття, щоб висловити подяку Богу за дар свободи і дар Церкви.
10 і 11 червня 2017 залишаться назавжди в пам’яті семінарії як два дні великого свята та радості: рукоположення двох перших священиків, які закінчили формацію в семінарії та успішне благословення землі і наріжного каменя нової будівлі, який постане недалеко від міста, у селі Циганівцях. В обох подіях беруть участь єпископ Мукачівської Єпархії Мілан Шашік, помічний єпископ Ніл, кардинал варшавський Казімєж Нич і багато гостей з Польщі, Італії та усієї України.
Поступово число семінаристів зростає. Основними етапами в житті семінарії є візити пасторальної ради, якою є екіпа відповідальних за Неокатехуменальну Дорогу в Україні.
В ході цих візитів ми слухаємо досвід новоприбулих семінаристів і запрошуємо тих, хто вже декілька років перебувають в семінарії, аналізувати пережитий період і особисте життя у світлі віри і знаків покликання, які дає Господь. Згодом вони приймають перші служіння, нижчі чини і дияконські та священицькі свячення.
У жовтні 2019 року о. Міхал, один з двох перших пресвітерів, повертається до семінарії на допомогу у формації в якості віце-ректора.